Predikce volatilnější periody pro zlato

Ceny drahých kovů zaznamnaly výrazné zjodnocení v 2024, kdy zlato dosáhlo rekordního maxima nad 2800 USD za unci a Cena stříbra nejvyšší hodnotu od 2013. Zhodnotily tak kolem 20% minulý rok. Nicméně jak jsem psal na počátku roku, poptávka byla tažena v rácmi zvýšeného geopolitického rizika nákupy centrálními bankami a zvýšenými odhady redukce sazeb monetárními autoritami po bojji s inflací minulých let a postupném úspěšném směřování k inflačním cílům. Oba tyto faktory by mohly oslabovat v tomto roce a omezovat tak neprůmyslovou poptávku po drahých kovech.

Po zrušení zlatého standardu cena kovu zhodnotila 1 300% od 1971 do 1979 (velmi vysoká inflace a nápravné stíhání trhu po odstranění omezení umělé fixaceí). Více realistická perioda od 1980 do 2023 pak ukazuje na průměrný roční výnoss zlata pouhých 3,2%. To je mnohem méně než u akcií 11,7% p.a., dluhopisů 6,5% p.a. a v vklady 4% p.a. za stejne období. V klidnějších obdobích, jako dekády 80. a 90. let byl průměrný roční výnos žlutého kovu dokonce negativní. Čili pokud nebude inflace opětovně akcelerovat k 10%, dojde k mírovým řešením stávajícíh geopolitických konfliktů, nedojde k systematické ekonomické krizi, pak je pravděpodobnost větší četnosti prodejních signálů komoditních fondů a zvýšení volatility. Implikovaná volatilita (dle opčních kontraktů) je u zlata na burze v Chicagu spíše kolem průměru až nižší v posledních letech:


Občas se setkávám s názory některých lidí, že americký dolar dlouhodobě jen klesá a proto je nutné být zainvestován v drahých kovech pro ochranu. To jsou samozřejmě naprosto úsměvné a velmi nepřesné analýzy kvazi analytiků. Každá měna, pokud držena čistě v hotovost, časem reálně klesá pokud nezainvestována do aktiv vynášejícíh průměrně ročně více než míra inflace. Dolar index (USD oproti koši dalších hlavních měn) se historicky od 70. let v podstatě nezměnil:


Co víc, USD je nyní v sekuárním růstovém trendu od poloviny 2011, který může dále pokračovat. Historikcy je prostoru hodně jak vidno na grafu. Dáno relativně silnějším růstem americké ekonomiky a za nové administrativy rovněž plánovaným zavedením cel. Ty minimálně krátkodobě mohou posilovat dolar. Jednak nárazovým zvýšením příjmů do rozpočtu, kompenzujícím částečné plánované snížení daní vedoucí k růstu produktu a produktivity. Dále zvýšením importních cen což by mohlo snížit nadměrné dovozy a zlepšit obchodní bilanci. Skokové zvýšení cen pak může odradit centrální banku (Fed) k většímu snižování sazeb. Relativně vyšší sazby a silnějsí dolar jsou historicky negativně korelovány s cenou drahých kovů.

Otázkou zůstávají ony nákupy centrálních bank emerging ekonomik. Zatímco ve vyspělých zemích se rezervy pohybují i kolem 70%, tak Čína má stále jen 5%. Tudíž je dobré sledovat další vývoj v této oblasti (kvartální nákupy centrálních bank a dalších instirucí):


V každém případě mívá zlato krásné trendy stejně jako mnoho dalších komodit pro long/ short obchodní strategie.

Závěrem se pojďme podívat na vývoj populárních kontraktů na zlato a stříbro na burze v Chicagu a jejich poměrový spread za posledních 12 měsíců (SOL Trader, denní data):


Upozornění:  Nejedná se o investiční doporučení, článek má jen a pouze vzdělávací charakter. Obchodování instrumentů ať již burzovních nebo mimoburzovních s sebou nese potenciální velké riziko, nejen výnos a není vhodné pro každého.  Rozhodnutí obchodovat je odpovědností každéh jednotlivce a jedině on/ ona sám(a) nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Minulé výnosy nejsou garancí výnosů budoucích.  


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Trump 2.0 kátkodobě vzpruha, dlouhodobě nejasné

Kdo kupuje americké akcie?

Potenciál Nasdaqu 100 po zahájení cyklu redukce sazby