Deeskalace výhodná pro akciové trhy

Podobně jako taktika bývalého republikánského prezidenta Ronalda Regana „eskalace k deeskalaci“ vedla k rozpadu Sovětského svazu v důsledku  finanční ruiny, má zřejmě tcelní aktika Trumpovy administrativy za cíl usměrnit Čínu k dodržování rovných podmínek a pravidel v mezinárpdním obchodě. Závod ve zvyšování celních sazeb vzájemně mezi USA a Čínou až na 145%  z americké strany se však jeví jako vrcholem, který může směřovat k redukcím. Skutečně, na summitu JP Morgan ministr financí Scott Bessent údajně za zavřenými dveřmi připustil fázi deeskalace a snížení celní sazby pro Čínu na 50-65%. Za předpokladu přistoupení k jednání ze strany Číny. Toto však zatim zůstává otazníkem V každém případě další eskalace se jeví jako nepravděpodobná.

Pakliže nedojde k eskalaci cel a naopak o 90 dní posunuta reciproční cla s ostatními zeměmi vyjendnána jako dále nepotřebná, pak vliv a pokles růstu HDP by měl být snesitelný kolem 0,5% a s prudkým zvýšením indexu nejistoty ekonomické vládní politiky případně celkově o 1%, což při původním očekávání přes 2% stále představuje růst americké ekoomiky v tomto roce.

Soukromá spotřeba představuje  70% tvorby produktu v USA a ta pokračuje v silnějším tempu jak nazačuje poslední údaj indexu Redbook. V polovině mesice se spotřeba meziročně zvýšila o 7%:


Minulý týden jsem byl na jednání i výletě v New Yorku a zaplněné hotely a spotřeba v retauracích a obchodech se mi zdála nadprůměrná, strejně tak zde v Chicagu. Podobně vydavatel karet a banka Capital One oznámila výsledky nad očekávání před pár dny a CEO hovořil o silné spotřebě za poklesu míry delikvencí.

Průměrný pokles indexu S&P 500 v mírné recesi ekomiky, mimo technologickou bublinu 2000-2001, byl historicky po 2. světové válce 23% a medián 20%. S&P 500 futures se obchodovalo po Trumpově vyhlášení Liberation day už i s 22% drawdownem. I  kdyby došlo k recesi (ne však silné depresi, kde indexy korigují i 60-80%), pak trh toto již s předstihem započítal. 

Důležitým faktorem je posledně prudký nárůst indexu nejistoty ekonomické vládní politiky:


Minulé epizody byly v historii obvykle následovány silným posílením indexu běhen nadcházejících 12 měsíců:


Bude zajímavé sledovat  pokrařování vyhlášování zisků S&P 500 firem za 1. kvartál, kde se očekává 10% nárůst meziročně.  Forward valuace P/E je u S&P 500 19,8. Průměr po finanční krizi 2008 byl 21,6. Koncem 90. let byla klíčová Fed funds sazba vyšší než dnes a forward P/E bylo v průměru 25. I po zohlednění 5% redukce v průměrné forward P/E po finanční krizi v důsledku cel se nyní nacházíme na přeprodaném trhu (pokud nedojde k recesi). Tak či onak je dobré být vždy a v každém okamžiku diverzifikován do nekorelovaných aktiv-trhů a strategií (long/short).

Závěrem se pojďme podívat na vývoj polulárních index kontraktů na large-cap micro S&P 500 (MES) a small-cap micro Russell 2000 (M2K) a jejich spreadové a korelační poměry na burze v Chicagu,od konce 2021 (Tradestation, denní data):   


Upozornění:  Nejedná se o investiční doporučení, článek má jen a pouze vzdělávací charakter. Obchodování instrumentů ať již burzovních nebo mimoburzovních s sebou nese potenciální velké riziko, nejen výnos a není vhodné pro každého.  Rozhodnutí obchodovat je odpovědností každého jednotlivce a jedině on/ ona sám(a) nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Minulé výnosy nejsou garancí výnosů budoucích.


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Trump 2.0 kátkodobě vzpruha, dlouhodobě nejasné

Kdo kupuje americké akcie?

Potenciál Nasdaqu 100 po zahájení cyklu redukce sazby