OPEC + bude dále navyšovat produkci

V sobotu se zastupitelé karelu a přidružených zemí OPEC+ dohodli k dalšímu navýšení produkce  od srpna o 548 tisíc barelů za den (bd) měsíčně, poté co došlo k navýšení o 411 tisíc bd od května a o 138 tis. bd v dubnu.K eliminaci původních škrtů 2,2 miliónů bd započatých od 2022 tak chybí už jen 280 tis. bd.

Kartel se tak snaží zvýšit globální tržní podíl, poté co USA těží na rekordních úrovních:



Zvyšování produkce může mít výrazný vliv na pokračování poklesu ceny ropy (WTI aktivní kontrakt se obchoduje kolem 60 USD za barel). Historicky má zvyšování produkce Saudskou Arábií, jakožto hlavní zemí kartelu, významný vliv na cenu ropy. Například v 2014 po tomto kroku komodita oslabila z 90 USD za barel na 25 USD za barel. Podobě v roce 1985 Saudi navýšili těžbu o 4 miliónů bd (mbd) a cena propadla z 32 na 12 USD za barel.

Cenu komodity může akcelerovat stále přítomné geopolitické riziko. Irán produkuje 3,2 miliónů bd a je geograficky situován v blízkosti Hormuzské úžiny, kde je přepravováno 20 mbd, což je zhruba 20% světové nabídky. Dlouhodobější uzavření by tedy představovalo problém. Nicméně, to by musely kopordinovat také hlavní arabští producenti jako Saudská Arábie , Spojené Arabské Emiráy a podobně, což je ale nepravděpordobné.

V USA se diskutuje při stávajích „nižších“cenách rentabillita zvyšování těžby. Dle reportu dallaského Fedu se pohybují provozní náklady u stávajích břidličných vrtů 25-45 USD za barel. Kdežo u nových vrtů je to již 60-70 USD za barel! To znamená jistou brzdu u investic do nových těžebních ploch při poklesu ceny. Nicméně růst poptávky nebude zřejmě nijak výrazný. Dle odhadů ministerstva energetiky USA v tomto roco zhruba 0,4%. V Asii se zdá růst poptávky více anemický, beze změny v Číně a tažený spíše Indií, kde má pokračovat dále rapidní ekonomická expanze.

Ve 3. kvartále může být trh s ropou těsnější s ohledem na letní řidičskou sezónu na severní polokouli. Nicméně ke konci roku by se se měl převis nabídky opět projevit a cena komodity může oslabovat k 50 USD za barel. Globální nabíková a popávková balance včetně predikce je pak:



Závěrem se pojďme podívat na cenové trajektorie populárních instrumentů na aktivum kontrakt micro WTI ropy a její spreadové a korelační poměry s kontraktem pro konec roku na burze v Chicagu za posledních 12 měsíců (Tradestation, denní data):

 


Upozornění:  Nejedná se o investiční doporučení, článek má jen a pouze vzdělávací charakter. Obchodování instrumentů ať již burzovních nebo mimoburzovních s sebou nese potenciální velké riziko, nejen výnos a není vhodné pro každého.  Rozhodnutí obchodovat je odpovědností každého jednotlivce a jedině on/ ona sám(a) nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Minulé výnosy nejsou garancí výnosů budoucích.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Trump 2.0 kátkodobě vzpruha, dlouhodobě nejasné

Kdo kupuje americké akcie?

Potenciál Nasdaqu 100 po zahájení cyklu redukce sazby