Diverzifikace v novém makro prostředí

Po Globální finanční krizi v 2007 jsme zaznnamenali v rámci záchrany ekonomik použití nástrojů jako QE (kvantitativní uvolňování) dříve nemyslitelných, což vytvořilo umělé prostředí úrokových sazeb a výnosů do splatnosti ne jen kolem nuly, ale místy i negativní. Výhodou byla pokračující stabilně nízká inflace. To narušila Globální pandemická krize a poruchy v nabídkových kanálech spojené s rozsáhlou penežní zásobou nakumulovanou z let QE a masívní akcelerací za Covidu (za dva roky nárůst peněžního agregátu  v rozsahu to co obvykle za deset let) společně s fiskální expanzí vyvolaly nutnost změnit směr v monetární politice. Co víc, geopolitické problémy a větší dluhové poměry vládních rozpočtů dále umocňují makro prostředí, kde bude výhodnější připustit vyšší inflační cíl pro odinflování dluhu a pokud možno za co nejnižších normalizovaných sazeb pro zastavení nárůstu dluhové služby.

 Big Tech firmy investují od 2022 100-vky milliard USD na generativní umělou inteligenci (AI). Dle vyjádření Microsoftu po zveřejnění lepších než očekávných zisků se jedná jen o “rozjíždějící se” první vlnu AI revoluce a je nutno investovat do další ještě silnější vlny. To je jistě pozitivní pro růst produktivity a budoucí zvýšení růstu reálného produktu. Do značné nebo lépe řečeno plné míry již toto Big tech akcie reflektují. Hlavní aktér Nvidia, jež jako největší producent čipů pro AI zečtyřnásobila příjmy za 4 kvartály a ziskovost každého tohoto dolaru se zdvojnásobila (ziková marže se zdojnásobila).Růst zisků více než ospravedlňoval růst ceny akcie. Nicméně od konce minulého měsíce cena vzrostla dalších 50%, což se začíná technicky podobat tomu co v do 2000 realizovaly akcie Cisco:



Ačkoliv příjmy Nvidia stále silně rostou tak se ale jedná o klesající tempo růstu (18% za posledni čtvrtletí). Vezmeme-li trajektorii poměru 1-letého forward PE :



Ta se začíná obracet a toto může být časem jedním z faktorů rozsáhlých výprodejů (ne jen korekce). Jak jsem zmiňoval mnohokrát minule, akciový trh není ještě určitě tam, kde byl koncem 90. let, nicméně za stávající situace by hodnota S&P 500 indexu kolem 6 500 v tuto chvíli bubllinu myslím naznačovala. A procentuálně to není tak daleko, kolem 18% zhodnocení.

V makro prostředí, za relativně vyšší inflace je obvykle „diverzifikované“ porfolio 60/40 (60% akcií a 40% dluhopisů) málo stabilní z důvodu narůstající korelace těchto aktiv (světle modře):


V 2022 60/40 portfolio mělo drawdown přes 20%, na začátku 2009 pak přes 30% a bylo v něm 3 roky, a podobně. Tudíž ideálně by portfolio mělo být doplněno o také jiná aktiva.

V komplexnějším makro prostředí se obvykle vyskytují trendy s větší četností a trváním než za stabilní sitace super nízkých sazeb a inflace. To je patrné na výkonnosti long- short strategií, které poskytují navíc tak zvanou „krizovou alfu“ v případě výrazných ekonomických a tržních krizí, jako jsou global macro či trendové/ breakout komoditní programy:



Závěrem se pojďme podívat na vývoj polulárních index kontraktů na  micro Nasdaq 100 (MNQ) a small-cap micro Russell 2000 (M2K) a jejich poměrový spread na burze v Chicagu, od začátku 2020 (SOL Trader, denní data):  


Upozornění:  Nejedná se o investiční doporučeníčlánek má jen a pouze vzdělávací charakter. Obchodování instrumentů ať již burzovních nebo mimoburzovních s sebou nese potenciální velké riziko, nejen výnos a není vhodné pro každého.  Rozhodnutí obchodovat je odpovědností každého jednotlivce a jedině on/ ona sám(a) nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Minulé výnosy nejsou garancí výnosů budoucích.

 

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Je dobré nakupovat akcie na maximech?

Co čekat od akcií v 2024?