Akcie stabilní před prezidentskýma volbama

Necelý měsíc před americkými prezidenstskými volbami jsou akciové trhy nad očekávaní velmi stabilní a doposud je neohrozily ani historicky obvykle negativní sezónní perioda stávajícího a předchozího měsíce. Je evidentní, že razantnější započetí redukčního cyklu Fed funds sazby americkou centrální bankou (Fed), čínský stimulus a předpoklad dalších redukcí sazby ECB a podobně posloužilo jako podpora. Po lepších datech z trhu práce (nezaměstanost poklesla o desetinu procenta na 4,1%) a mírně nad očekáváními indexu spotřebitelských cen (jádrová inflace se zvýšila o desetinu procenta na 2,4%) se však opět na trhu spekuluje s možným pozastavením uvolňování restrikce Fedu. To je pak patrné zvláště na přetrvávající větší volatilitě na dluhopisovém trhu (modře) oproti akciové volatilitě (červeně):

Volební průzkumy indikují velmi vyrovnané šace, kde v rámci celé unie vede Kamala Harris o 2% nicméně v klíčových státech mírně vede Donald Trump o 0,1%. Historicky je akciový trh (S&P 500) silný, když je předpoklad vítězství strany stávající administrativy a paradoxně rozdělený Kongres (republikání ovládnou Senát a demokraté Sněmovnu nebo naopak). To má značnou pravděpodobnost i nyní, kdy v případš zvolení Harrisové, by mohli republikáni naopak vyhrát Senát a omezovat koho lze nominovat jako ministra do vlády či bránít nadměrným federálním výdajům. Pohlédněme na obvyklou historickou trajektoriiv prezidenském volebním roce od 1952 (světle modře případ zvolení kandidáta stávající vládní strany):



Je jistě pravděpodobné, že v rámci posledních týdnů před volebním dnem 5.11. může zaznamenat zýšení volatility a korigovat. Nicméně, ukazatele sentimentu jako put/ call či bull/ bear poměry nejsou momentálně nijak extrémně překoupené. Podobně index měřící expozici retail obchodníků v akciovém trhu jako STAX index od Charles Schwab poukazuje na naopak čisté prodeje akcií v minulém měsíci s potenciálem pro větší nákupy v souladu s vývoem S&P indexu, pakliže bude dále jeho výoj pozitivní:


Taktéž, některé predikce, že Fed už teď dlouho po lepších makro datech a naopak možnému návratu k vyšší inflaci nebude snižovat sazbu, se domnívám jsou liché. Jak jsem zmínill v minulých příspěvcích, Fed by měl tolerovat vyšší inflační cíl (spíše kolem 3%) a podpořt více silnější nominální růst produktu k redukci/ odinflování federálního dluhu a dluhové služby. Reálné sazba (Fed funds sazba mínus očekávaná inflace) je velmi vysoko a restritivní a bude potřeba aktivně dále pokračovat v redukčním cyklu:


Naosledy, při míře federálního zadlužení kolem 120% HDP ve 40. letech rostla ekonomika 19% nominálně, což vedlo k redukci a odinflování dluhu na 30% HDP do 80. let.

Forward valuace P/E je u S&P 500 21,7. Průměr po finanční krizi 2008 byl 21,6. Koncem 90. let klíčová Fed funds sazba byla podobně jako nyní 5,2% a forward P/E bylo v průměru 25. Prezidentský volební rok v USA s sebou přináší zvýšenou volatilitu na trzích. Pokud nijak extrémní, pak jistě velmi příznivé prostředí i pro algoritmické trading strategie (AOS). Tak či onak je dobré být vždy a v každém okamžiku diverzifikován do nekorelovaných aktiv-trhů a strategií (long/short).

Závěrem se pojďme podívat na vývoj polulárních index kontraktů na  micro Nasdaq 100 (MNQ) a small-cap micro Russell 2000 (M2K) a jejich poměrový spread na burze v Chicagu, od konce 2021 (SOL Trader, denní data):    


Upozornění:  Nejedná se o investiční doporučení, článek má jen a pouze vzdělávací charakter. Obchodování instrumentů ať již burzovních nebo mimoburzovních s sebou nese potenciální velké riziko, nejen výnos a není vhodné pro každého.  Rozhodnutí obchodovat je odpovědností každého jednotlivce a jedině on/ ona sám(a) nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Minulé výnosy nejsou garancí výnosů budoucích.

 

 

 


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Je dobré nakupovat akcie na maximech?

Co čekat od akcií v 2024?

Diverzifikace v novém makro prostředí