Co čekat u akcií v 2025?
Od konce 2023 globální akciové trhy vzrostly o zhruba 40%. Jedná se o jeden z nejsilnějších růstů od 1928! To posunulo valuační poměry zejména v USA na úrovně indikující přibližování se rychle bublině. bude-li další posilování vycházet převážně z valuační expanze relatině oproti růstu zisků. V 2024 vzcházela zhruba polovina na expanzi valuačního poměru danou optimismem po ukončení utahovacího cyklu Fed funds sazby centrální bankou, poklesem inflace, recesí zatím v nedohlednu a optimismem po volbách. Valuace není vysoká jen díký největším mega-cap akciím, ale také pohledem na medián hodnotu (uprostřed) indexu, což je definováno vysokým percentilem téměř u všech poměrů:
Očekávání ohledně růstu americké ekonomiky pro příští rok jsou značně optimistické, kolem 2% a odhady růstu zisků firem v indexu S&P 500 jsou dvouciferné. To je v kontrastu s predikcemi pro tento rok na konci minulého roku. Tudíž statistiky budou muset vycházet značně pozitivní pro uspokojení trhu a jakékoliv horší výsledky mohou být trestány silnějšími korekcemi. Co je však nutno poznamenat je, že stávající zhodnocení v daném roce má statisticky nevýznamný vztah s ohledem na absolutní výkonost v roce následujícím. Paradoxně, stávající zhodnocení v itervalu 20%+ v testech indikuje vyšší medián výnos v roce následjícím než při intervalu 10-20%, a podobně.
I kdyz jsou valuační poměry v top percentilech historicky, je nutné připustit alternativu pokračování silného růstu daného AI revolucí, poteciálním dalším snižováním Fed funds sazby a příchozí novou vládní administrativou ohlašované snížení daňové sazby a omezování regulace. Otázkou však zůstávají cla a potenciální obchodní války a jejich následek, stejné jako omezování imigrace což je naopak ekoimicky negativní. Nicméně americký podikatelský sektor si dokáže poradit se vším a tak potenciální scénář pokračování silnějšího růstu cen akcií zůstává validní. Stávající uptrend (červeně) od konce 2022 v komparaci s býčími trhy period minulých od 1966:
Ostatně, v 90. letech zaznamenal S&P 500 celkové zhodnocení 430% s ročními výnosy nad 20% pravidelně v letech 1995-1999. To i za hrozeb typu Asijské finanční krize 1997 či krize Ruského rublu 1998, Narativ technologické revoluce má svoji sílu dnes jako měl tehdy (WinTel = aliance Microsoft a Intelu pro rozmach počítačů a WWW/ mobile = rozmach sítě a telekomunikační infrastruktury). Ekonomický růst byl 3-5% (podobné dnes) , výos do splatnosti 10-ti letého vládního dluhopisu nad 5% (vyšší než dnes), indlace 2,5-3% (podobné dnes). Silně rostoucí technologické firmy často negenorovaly zisky vs. dnes rostoucí mega-cap technologie generují většinu zisků idexu. Index implikované volatility byl nad 20 v komparaci s nad10 dnes:
Forward valuace P/E je u S&P 500 22,1. Průměr po finanční krizi 2008 byl 21,6. Koncem 90. let klíčová Fed funds sazba vyšší než dnes kolem 5 % a forward P/E bylo v průměru 25. Tak či onak je dobré být vždy a v každém okamžiku diverzifikován do nekorelovaných aktiv-trhů a strategií (long/short).
Závěrem se pojďme podívat na vývoj polulárních index kontraktů na large-cap micro S&P 500 (MES) a small-cap micro Russell 2000 (M2K) a jejich poměrový spread na burze v Chicagu, od konce 2021 (SOL Trader, denní data):
Upozornění: Nejedná se o investiční doporučení, článek má jen a pouze vzdělávací charakter. Obchodování instrumentů ať již burzovních nebo mimoburzovních s sebou nese potenciální velké riziko, nejen výnos a není vhodné pro každého. Rozhodnutí obchodovat je odpovědností každého jednotlivce a jedině on/ ona sám(a) nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Minulé výnosy nejsou garancí výnosů budoucích.
Komentáře
Okomentovat