Jak ohrožují vyšší ceny ropy růst ekonomiky?

 V souvislosti s posledními nárůsty cen energií se více otevírá téma staglflace. To znamená stagnujícího- zpomalujícího růstu ekonomiky a vyšší inflace. Jak jsem psal před pár měsíci, produkce bude reagovat pomalu na rostoucí ceny: https://martinekonom.blogspot.com/2021/07/muze-ropa-pres-70-usd-za-barel-zvysit.html Navíc s relativně uspěchanými plány přechodu na “zelené ekonomiky” se výrazně omezují potřebné investice do nových těžebních kapacit a zásob a výsledkem jsou náhlé energetické deficity zásob fosilních paliv pozorovatelné celosvětově v posledních měsících. Skutečně, investice poklesly v 2020 o 30% a i tento rok ropní těžaři budou mít kapitálové výdaje v řádu 350 miliard USD v komparaci s potřebnými 540 mld USD ročně pro udržení tempa s poptávkou (před pandemií se pohybovaly kolem 600 mld USD).

Jakkoliv může růst ceny ropy vypadat nebezpěčně, tak inflačně očištěno historicky se stále nejedná o výrazně vysoké ceny, pohlédněme na WTI kontrakt od konce 40. let minulého století:



I když minimálně v krátkém období lze očekávat testování ceny WTI kontraktu nad 80 USD za barel i výše, tak ceny ropy nemají takový vliv na růst ekonomiky jako v dřívějších dekádách. Zde v USA například energie představují kolem 3% disponibilního příjmu domácností a spotřební výdaje jsou tak méně ovlivněny energetikými šoky než v minulosti. Podobně v průmyslu jsou náklady na energie relativně nízké v porovnání s náklady na pracovní sílu, a podobně. Problematičtější je situace v chemickém průmyslu nebo odvětví kovů, případně aerolinky (ale i zde by měly být zajištěny hedgingem). Historicky je patrný rovněž růst energetické efektivity, to znamená pokles spotřeby na dolar HDP:

Podobně pak dnes inflační statistiky jako index spotřebitelských cen (CPI) by byl výrazněji ovlivněn při vyšších cenách ropy po delší dobu, v komparaci s minulostí:


Mnoho analytiků a producentů očekává návrat poptávky po komoditě na úroveň 2019 i do konce tohoto roku, což bude mít tendenci udržovat ropu v růstovém trendu. To znamení celosvětovou poptávku v řádu 100 miliónů barrelů za den. Členové OPEC dále odhadují, že propblémy s nedostatkem uhlí a zemního plynu v Číně a Evropě zvýší tuto zimu poptávku po černém zlatě o 1 milión barelů ze den. Banka Goldman Sachs zvýšila odhadovanou cílovou cenu u Brent kontraktu pro konec 2021 z 80 na 90 USD za barel.

Rostoucí backwardation, kdy bližší kontrakty mají vyšší cenu než ty budoucí, dále podporuje nákupní signály u trendových strategií pro relaizaci tzv. roll yield.

Závěrem se pojďme podívat na vývoj aktuálního kontraktu na WTI ropu a její komoditní spread s kontraktem pro polovinu příštího roku za poslední měsíce na burze CME v Chicagu (SOL Trader, denní data): 

 


Upozornění:  Nejedná se o investiční doporučení, článek má jen a pouze vzdělávací charakter. Obchodování instrumentů ať již burzovních nebo mimoburzovních s sebou nese potenciální velké riziko, nejen výnos a není vhodné pro každého.  Rozhodnutí obchodovat je odpovědností každého jednotlivce a jedině on/ ona sám(a) nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Minulé výnosy nejsou garancí výnosů budoucích.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Kdy přijde recese a restart výprodejů na amerických akciích?

Jak poznat validitu trading strategie?

Je dobré nakupovat akcie na maximech?